Leczenie ortodontyczne, mimo ciągłej ewolucji, wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Ważne są zarówno regularne kontrole, jak i dokładna higiena jamy ustnej. Średni czas leczenia aparatem stałym to okres 2 lat.
Jest to jednak ściśle uzależnione od wieku pacjenta i jego predyspozycji czysto fizjonomicznych. W niektórych przypadkach zęby są mniej podatne na siły, którymi oddziałuje aparat; w innych nawet poważne wady korygowane są szybciej. Cierpliwość i zaangażowanie w tej kwestii procentuje na przyszłość!

Aparaty ruchome

Przeznaczone są głównie dla dzieci mających zęby mleczne bądź mieszane. Aparaty ruchome nosi się w nocy i kilka godzin w ciągu dnia, a zdejmuje samodzielnie. Przeznaczone są do korekcji niewielkich wad zgryzu. Kontroluje się je w gabinecie średnio co 8 tygodni.

Aparaty stałe

Są konstrukcją składającą się z głównie z tzw. zamków i łuku. Zamki, bez względu na rodzaj aparatu, są przyklejane do zęba za pomocą specjalnego kleju. Następnie poprzez ich wnętrze przeprowadza się aktywny łuk, którego zadaniem jest delikatne oddziaływanie na zęby, prowadzące do ich poprawnego ułożenia.

Aparaty konwencjonalne

Jedne z podstawowych i najstarszych typów aparatów stałych. Przez lata sprawdzone przez ortodontów. Do aparatów tych, poza standardowymi elementami, zakłada się również kolorowe bądź estetyczne gumki i metalowe ligaturki. Kontrola aparatu odbywa się średnio co 4-5 tygodni. Polega na wymianie łuku i gumeczek.

Aparaty w systemie Damon

DAMON to wyjątkowy system aparatów samoligaturujących. Potocznie rzecz ujmując, system DAMON reguluje się w pewnym stopniu samoczynnie. Nie zwalnia to całkowicie pacjenta z odbywania wizyt ale wizyty te są zdecydowanie rzadsze i krótsze. Aparaty te pozbawione są dużej ilości dodatkowych elementów, a zamki wyglądają delikatniej. DAMON zapewnia duże uczucie estetyki i komfortu podczas całego procesu leczenia.

Aparaty w systemie Insygnia

Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii w ortodoncji – łączy cyfrowe planowanie leczenia ze specjalnym dostosowaniem zamków i łuków dla danego pacjenta. Jeszcze przed założeniem aparatu stworzona zostanie trójwymiarowa wizualizacja zgryzu przedstawiająca potencjalne efekty, jakie zostaną osiągnięte. Całkowite spersonalizowanie procesu leczenia zmniejsza ilość wizyt oraz skraca potencjalny czas leczenia.