Chirurgia to jedna z najbardziej skomplikowanych dziedzin stomatologii.

Do najczęściej wykonywanych procedur w jej zakresie zaliczamy: ekstrakcje zębów zatrzymanych, chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego, podcięcie wędzidełka warg czy implantację.

Resekcja (odcięcie wierzchołka korzenia)

Część chirurgiczną (odcięcie wierzchołka korzenia) poprzedza wyleczenie i wypełnienie kanału korzenia zęba. Resekcję wykonuje się głównie w zębach jednokorzeniowych, ale również w zębach wielokorzeniowych. Po zabiegu zakłada się szwy na okres 7-14 dni.

Wskazania do zabiegu:

  • ogniska około wierzchołkowe (torbiel),
  • złamana narzędzia w kanale,
  • złamanie korzenia w części przywierzchołkowej,
  • niemożność wypełnienia kanału do końca ze względu na jego anatomiczną budowę.

Szycie chirurgiczne

Wykonywane po resekcjach i usuwaniu zębów ósmych oraz zębów zatrzymanych. Ranę zszywa się specjalną nitką. Szwy ściąga się po okresie 7 dni.

Usuwanie zębów (ekstrakcja)

Przerwanie włókien ozębnej łączących korzeń zęba z kością zębodołu i wyjęcie zęba. Po ekstrakcji zębodół przed zakażeniem chroni skrzep krwi, dlatego nie wolno go odpluwać, rany po ekstrakcji intensywnie płukać ani dotykać.

Usuwanie korzeni

Zabieg ten jest wykonywany, gdy korona zęba jest bardzo zmieniona próchnicowo przez co ulega złamaniu. Czasem potrzebna jest separacja korzeni (w zębach wielokorzeniowych). Wykonuje się to wiertłem i usuwa fragmenty korzeni.

Usuwanie zębów zatrzymanych

Jest to usuwanie zębów stałych pozostających w kości szczęki lub żuchwy po okresie fizjologicznego wyrzynania. Zęby mogą być całkowicie lub częściowo nie wyrżnięte. Usunięcie polega na znieczuleniu okolicy wokół zęba, nacięciu dziąsła, usunięciu zęba i zaszyciu. Jeżeli występuje taka konieczność zabieg jest wspomagany antybiotykoterapią.

Implant

Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany z tytanu (materiał w pełni akceptowalny przez tkankę jamy ustnej). Umieszczany jest w kości szczęki lub żuchwy (zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym). Przez pewien okres wszczep zrasta się z kością i po okresie sześciu miesięcy na przyjętym przez organizm implancie można osadzić stałe uzupełnienie protetyczne. Implantem możemy uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Przed implantacja konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie zdjęcia panoramicznego.