Higienizacja

W skład higienizacji wchodzą zabiegi profilaktyczne prowadzące do zapobiegania różnym procesom chorobowym zębów. Kiedy, mimo starannej higieny jamy ustnej, zauważymy na powierzchni zębów osad lub kamień, należy zgłosić się do dentysty w celu ich usunięcia. Wykorzystuje się do tego piaskowanie bądź skaling.

„Choroby przyzębia” to ogólna nazwa grupy schorzeń tkanek miękkich i twardych otaczających zęby i miejsce ich osadzenia. Złożona budowa łuków zębowych z mało dostępnymi przestrzeniami międzyzębowymi oraz skomplikowanym systemem połączenia zębów z tkankami, przyzębie (szczeliny, kieszonki dziąsłowe, stłoczenia) to doskonałe miejsca do zalegania resztek pokarmowych, które są wyśmienitym środowiskiem dla bakterii gromadzonych w złogach na zębach i przyzębiu.

Złogi nazębne mogą być miękkie: płytka nazębna, biały nalot, resztki pokarmu, przebarwienia; a także twarde: kamień nazębny – brązowy, twardy złóg otaczający szyjki zębowe i przestrzenie między nimi.

Płytka nazębna i biały bądź brązowy nalot to osad nazębny, który jest miękki i można go usunąć z powierzchni zębowych mechanicznie, tzn. dokładnie szczotkując zęby, używając płynów do jamy ustnej, żując gumę bez dodatku cukru czy nitkując przestrzenie międzyzębowe. Zaniedbanie owych czynności powoduje mineralizację szkliwa i postępowanie procesu utwardzenia miękkich złogów, który prowadzi do tworzenia kamienia nazębnego.

Nie usuwany prowadzi do zapalenia dziąseł, obniżenia szyjek zębowych, chorób tkanek głębiej zalegających i kości, jak rówież krwawienia dziąseł, opuchlizny, bólu. Zdarza się, iż mimo starannego oczyszczania zębów powstaje na nich nalot lub kamień nazębny. Zła dieta, picie herbaty i kawy czy palenie tytoniu to główne przyczyny ich powstawania. Należy wówczas zgłosić się do gabinetu w celu ich usunięcia. Wykorzystuje się do tego:

Skaling

Usunięcie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków i odpowiedniej końcówki, która łagodnie podczas drgań oddziela kamień od powierzchni zębów. Zabieg przeprowadza się najczęściej dwa razy do roku; u osób z chorym przyzębiem i tendencją do gromadzenia się złogów nawet co 3-4 miesiące.

Piaskowanie

Usunięcie osadów z powierzchni zębów za pomocą drobnoziarnistego piasku i wody wyrzucanych pod odpowiednim ciśnieniem. Po każdym z tych zabiegów pacjent przepłukuje usta wodą z dodatkiem środka odkażającego, końcowym etapem jest wypolerowanie zębów specjalną szczoteczką i pastą, oraz aplikacja na powierzchni oczyszczonych zębów lakieru z fluorem eliminującego nadwrażliwość.