Stomatologia

Stomatologia to dział medycyny poświęcony w całości uzębieniu. Zajmuje się przede wszystkim profilaktyką i leczeniem jak również estetyką uśmiechu. Dzielimy ją na wiele poszczególnych działów zajmujących się konkretnymi zagadnieniami. Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy

Jest to zabieg wykonywany na jednej wizycie. Zapobiega nawrotowi próchnicy i zatrzymuje już istniejący proces chorobowy. Dzięki wypełnieniu ubytku ząb odzyskuje swoje funkcje: żucia, gryzienia, odgryzania (dlatego tak ważne jest nadanie ubytkowi odpowiedniego kształtu anatomicznego).

Zabieg polega na otwarciu ubytku, czyli usunięciu twardych tkanek zęba zaatakowanych próchnicą. Stosuje się w tym celu wiertła o różnej wielkości i usuwa całą chorobowo zmienioną tkankę, wyrównuje brzegi zęba i nadaje odpowiedni kształt retencyjny, myje się ubytek, suszy, a następnie wypełnia materiałami. Stosuje się wytrawiacze do szkliwa i bondy, czyli specjalne systemy wiążące. Jeżeli zachodzi taka potrzeba używa się podkładów zawierających wodorotlenek wapnia. Wszystko zależy od rozległości i głębokości ubytku.

Używamy różnego typu materiałów kompozytowych (szeroki wybór kolorów i przezierności) utwardzanych lampą polimeryzacyjną. Dysponujemy również tzw. glasjonomerami (używanymi najczęściej u dzieci), które są materiałami chemoutwardzalnymi. Wypełniony ubytek koryguje się w zgryzie używając belki, a następnie poleruje gumkami.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja czyli usunięcie zęba. Jeżeli dalsze leczenie zęba jest niemożliwe, czy to z powodu zmian w korzeniach czy utraty korony bądź pęknięcia zęba, przeprowadza się ekstrakcję. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, które eliminuje ból. Przy użyciu odpowiednich narzędzi rozchwiewa się ząb i wydobywa go z zębodołu. Po ekstrakcji pacjent otrzymuje instrukcję postępowania i chłodzący okład. W razie występowania jakichkolwiek niepożądanych efektów w każdej chwili należy zgłosić się do lekarza na kontrolę bądź opatrunek.

Lakierowanie

Inaczej zwane fluoryzacją. Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany na wszystkich powierzchniach zębów, zarówno stałych jak i mlecznych. Polega na pokryciu zęba lakierem bądź żelem zawierającym dużą zawartość fluoru. Wnika on w szkliwo, wzmacnia je, chroni przed działaniem bakterii i zabezpiecza przed próchnicą, szczególnie w przypadku próchnicy kwitnącej.

Lakierowanie przeprowadza się raz w roku lub, w przypadku zwiększonego ryzyka próchnicy, dwa razy do roku. Wykonanie zabiegu polega na oczyszczeniu powierzchni zębów szczoteczką i pastą, a następnie osuszeniu ich powietrzem. Na koniec wciera się lakier fluorowy, który twardnieje na zębach i tworzy przezroczystą błonę. Utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Zabieg trwa maksymalnie 20 minut. Po jego wykonaniu przez godzinę należy nie jeść ani nie pić oraz unikać mocnego szczotkowania zębów.

Poznaj naszych specjalistów:dr Jolanta Kucia-Lampart, dr Paulina Załuska, dr Alicja Hajduk, dr Grzegorz Bienek, dr Maciej Wilk, dr Bartłomej Borowski